Tajemství skandinávského bydlení

Skandinávský styl bydlení se těší velké oblibě všude ve světě. Hlavním důvodem je zejména jeho nadčasovost. Mnoho lidí si pod pojmem bydlení podle seveřanů představí pouze IKEA nebo JYSK, Skandinávie toho ale nabízí mnohem více. Inspirujte se svěžím prosvětleným bydlením, které není jen módní, ale i praktické.

Bydlení podle skandinávského stylu představuje pohodlnost, útulnost a čistotu. Skandinávský styl je, díky své nadčasovosti, oblíbený nejen v Evropě, ale všude ve světě. Abyste své bydlení zařídili podle skandinávského stylu, nemusí vás to stát velké peníze. Jeho obměna je také velmi snadná.

Jídelní kout - světlý interiérJídelní kout - světlý interiér

 

 

Proč je skandinávský styl nadčasový?

Je to dáno tím, že se do interiéru volní neutrální tóny barev. Že je to nudné? Opravdu se nemusíte bát. Většinou se kombinují tlumené odstíny s jednou či dvěma výraznými barvami. Nejčastější kombinace jsou různé odstíny krémové, šedé, bílé či černé, které jsou dominantními barvami. Do kombinace s těmito barvami lze zakomponovat například červenou, modrou nebo zelenou. Jakou barvu zvolíte, záleží na vkusu každého z nás. Skandinávský styl jde také ruku v ruce s minimalismem. Například zde nenajdete přeplněné poličky s nevkusnými soškami, na které se jen chytá prach. Přednost se dává jednoduše a vkusně zařízenému interiéru.

Kombinace barevných tónůKombinace barevných tónů

 

Co ve skandinávském interiéru najdete?

Ve většině případů si jistě všimnete velkých oken. Severské dny bývají krátké a slunce svítí málo. Proto  když vysvitne, je třeba jej pustit dovnitř. Okna bývají bez záclon, ale po okrajích mohou mít látkové závěsy barevně laděné do interiéru. V interiéru najdete hodně textilních doplňků, jako jsou různé deky, plédy, polštáře a další.

DoplňkyDoplňky

 

Příroda je pro severský interiér nezbytností

Materiály, které jsou používany v interiérech pocházejí především z přírodních zdrojů. Nejčastěji se využívá dřevo, které dodává interiéru útulnost.  Skandinávskému interiéru dominují dřevěné podlahy, které dobře izolují a spolu s koberečky vytvářejí hřejivou kombinaci. Občas se dřevo používá jako obkladový materiál na vnitřní stěny, což působí velmi dobře spolu s viditelnými trámy.

Dřevěné prvky lze dobře kombinovat například s kůží, sklem nebo kovem. Netřeba se bát rustikálních prvků, využít lze také moderního designu.  Kreativitě a originalitě se meze při zařizování bydlení ve skandinávském stylu rozhodně nekladou. Nezapomeňte se však držet minimalismu – severský styl bydlení je útulný, ne však přeplácaný.

Přírodní koutek. Autor: Kateřina ČajankováPřírodní koutek. Autor: Kateřina Čajanková

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz