Jak stylově osvětlit rustikální interiér

Osvětlení interiérů bývá často opomíjeno, přitom se jedná o velmi důležitý prvek všech místností. Dostatek světla je nutný nejen pro pozitivní rozpoložení mysli. Stylové osvětlení v kombinaci s rustikálním designem dokáže vnést do interiéru skutečně kouzelnou atmosféru a v mžiku oka vykouzlí z obyčejného prostoru útulný domov.

Rozdíl mezi dobře osvětlenou a špatně osvětlenou místností lze poznat na první pohled. Základem kvalitního osvětlení není velké množství často zbytečných lampiček, lustrů a žárovek. I jednoduché závěsné svítidlo dokáže divy – umí vykouzlit příjemnou atmosféru, zútulnit interiér a dokonce i opticky zvětšit prostor. Naproti tomu příliš tmavá místnost bude působit smutně, zastarale a opticky se zmenší. Výběr svítidel byste určitě neměli podcenit, může to být totiž ta poslední tečka, kterou potřebujete k docílení dokonalého rustikálního interiéru. 

Kuchyně v rustikálním stylu. Zdroj: Archiv UNIS-NKuchyně v rustikálním stylu. Zdroj: Archiv UNIS-N

Tradiční rustikální styl okořeněný o špetku moderny

Ačkoliv se může zdát, že moderní styl a rustikálno k sobě nesedí, opak je pravdou. Rustikální styl doplněný o moderní prvky je stále oblíbenější. Stejně to bude fungovat i naopak. Rustikální doplňky mají moc ozvláštnit moderní interiér. Nebojte se trochu experimentovat. 

Rustikální styl bydlení se hodí zejména pro lidi, kteří se chtějí svým domovem přiblížit přírodě. To ale neznamená, že se musí vyhýbat novým technologiím a modernímu designu. Obojí se dá skvěle kombinovat. I rustikální interiér lze zmodernizovat. Začít můžete právě u osvětlení. Současný trh nabízí velký počet moderních svítidel s tradičním venkovským nádechem, které uspokojí obě strany. Pokud si rádi užíváte útulné atmosféry při svitu svíček, jistě oceníte technologii postupného stmívání. Ta se hodí například do ložnice, ale jistě ji využijete také v obývacím pokoji. 

Nelíbí se vám klasické LED žárovky?

Je objektivní pravdou, že ne všechny LED žárovky designově zapadají do útulných rustikálních prostor. Staré dobré vláknové žárovky přeci jen měly kouzlo. Kde však existuje poptávka, tam je i nabídka. Výrobci chytře využili možností dnešních technologií a díky filamentovým LED žárovkám tak dnes můžete požívat výhod úspor elektrické energie bez designového kompromisu. Filamentové ledky jsou velice podobné žárovkám vláknovým a poskytují příjemné a tlumené teplé nažloutlé světlo, na které jsme zvyklí z vláknových žárovek.

Filamentová led žárovkaFilamentová led žárovka

Barva světla podtrhne texturu a krásu dřevěného nábytku

Pro práci v kuchyni se jednoznačně vyplatí investovat spíše do světelných zdrojů bílého světla, které nezkresluje barvu potravin a poskytuje ostré světlo tolik potřebné pro příjemné krájení surovin či mytí nádobí i za šera. Na druhou stranu nažloutlé světlo hodící se především do obývacích místností dokáže spolu s texturou dřeva doslova kouzlit. Vhodně zvolené osvětlení podpoří přirozenou kresbu dřeva. Rozumná investice do RGB led pásků umístěných na správné místo dokáže v jakékoliv místnosti vykouzlit kouzelnou a decentní atmosféru.

Osvětlení kuchyně. Zdroj: Archiv UNIS-NOsvětlení kuchyně. Zdroj: Archiv UNIS-N

Pro designová závěsná svítidla nemusíte na blešák

Dnes už nemusíte obcházet bazary, bleší trhy a vetešnictví, abyste našli osvětlení, které padne do rustikálního interiéru. I moderní dodavatelé světel myslí na rustikální styl. Najdete mezi nimi i takové, které nebudou v rustikálně zařízeném domově působit jako pěst na oko. Chcete-li se držet tradičního vzhledu, sáhněte po světlech ve vintage stylu. Pokud přeci jen nechcete kupovat nové svítidlo, můžete jednoduše vyměnit starý vypínač za inteligentní, vyměnit starou žárovku za novou a rázem se i z prastarého lustru může stát součást chytré domácnosti.

Zdroj: Ledakce.czZdroj: Ledakce.cz

Kombinujte příhodné materiály

Kov, sklo, porcelán v přírodních barvách – to je to pravé ořechové pro váš rustikální interiér. Designová závěsná svítidla se hodí zejména do prostornějších místností. Nad jídelním stolem se bude skvěle vyjímat kovové světlo. Pokud hledáte světlo nad kuchyňský ostrůvek sáhněte například po bílém sklu, které doladí rustikální vzhled kuchyně k dokonalosti.

Hledáte skutečně stylové osvětlení? Následujte trendy. Lahvová svítidla patří v současné době k jednomu z nejoblíbenějších typů osvětlení. Jejich minimalistický vzhled se hodí i do menších místností a nejlépe bude vypadat v kombinaci s dřevem – sklo si s ním totiž velmi dobře rozumí. Vybírat můžete z mnoha různých velikostí a barevných variací. Nezapomeňte, že i světlo by mělo ladit se zbytkem interiéru. Pokud se budete držet přírodních barev, nic nezkazíte. Berte však na vědomí, že lahvová světla nemusí poskytovat dostatečný svit a vyzařovací úhel. Naopak kuchyňská linka ocení například led pásek s difuzorem nebo jiné lineární svítidlo, na což je dobré myslet už při výběru kuchyňské linky.

Jak vybrat to správné osvětlení?

Osvětlení by mělo odrážet charakter místnosti, při výběru byste tedy měli myslet na několik věcí:

  • Hledáte osvětlení baru, osvětlení kuchyně či potřebujete světlo na čtení? Před koupí byste měli vědět, za jakým účelem si svítidlo pořizujete a jakou by mělo plnit funkci. Také byste měli myslet na to, kde bude světlo umístěno v rámci pokoje. Díky tomu se můžete rozhodovat, zda zvolit raději závěsné svítidlo či bude stačit pouhá lampa. Důležité jsou i rozměry – rozměrné svítidlo bude v malé místnosti vypadat nevhodně.
  • Kolik času v místnosti trávíte? Sháníte světlo do pracovny či místnosti, ve které se nacházíte nejčastěji, nebo potřebujete osvětlit pouze pokoj pro hosty, který používáte dvakrát do roka? Myslete také na to, jaké činnosti zde vykonáváte – zda zde pracujete, spíte či vaříte.
  • Držte se vašeho vkusu. 

Něco pro kutily

Máte šikovné ruce? Nechte se inspirovat!

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz