4 věci, na které se vyplatí myslet při výběru rustikální kuchyňské linky a desky

Rustikální styl si získává v posledních letech velkou oblibu a svou cestu si razí i do novostaveb. Vždyť stačí tak málo a z chladného nového domu se stane příbytek prodchnutý pravým duchem venkova. Takovýto ráz mívají nejčastěji kuchyně, při jejich navrhování lze popustit uzdu fantazii.

Nejde jen o materiál jednotlivých skříněk a jejich zdobení, ale kompletní design kuchyně. Kromě úložného prostoru a kuchyňské desky si dnes můžete v rustikálním stylu pořídit i spotřebiče. V nabídkách obchodů naleznete například unikátní sporáky a varné desky v retro provedení s měděným povrchem. Rustikální kabát mohou obléct třeba i komínové digestoře, myčky nebo chladničky.

Nejdůležitějšími prvky pro navození pravé rustikální atmosféry však jsou kuchyňská linka a deska. Pokud chcete svého cíle dosáhnout, měli byste při výběru materiálů a konkrétního provedení brát ohled hned na několik základních kritérií.

Vhodný materiál

V prvé řadě dbejte na volbu optimálního materiálu, bez kterého to nikdy nebude ono. Bílá lesklá laminátová deska vám nostalgickou náladu rozhodně nevyčaruje. Na opačné straně barikády stojí masivní dřevo, tolik typické pro staré útulné vesnické chalupy.

Kuchyň z masivu a v tradičním designu skvěle zapadá do citlivě zrekonstruovaných domů s historií a příběhem.Kuchyň z masivu a v tradičním designu skvěle zapadá do citlivě zrekonstruovaných domů s historií a příběhem.

Očekávejte vyšší cenu, než byste zaplatili při pořízení typizovaných laminátových desek. Investice se vám však vyplatí, neboť při správné péči může masivní dřevo sloužit i několik desítek let bez patrných známek opotřebování.

Kvalitní masivní dřevo nabízí kromě charakteristického vzhledu i celou řadu dalších výhod. Je zdravotně nezávadné, protože se z něj neuvolňují žádné potenciálně škodlivé látky. Na rozdíl od laminátových desek je možné jej při známkách poškození snadno opravit, neboť stačí postižené místo vybrousit a nalakovat. Oproti mramoru a dalším kamenům působí tepleji a je příjemnější na dotyk. Počítejte s tím, že dřevo neustále pracuje, takže se mohou některé prvky kuchyně časem mírně deformovat.

Je úplně jedno, jestli si vyberete světlou borovici, hnědý smrk, nebo tmavý ořech, dřevo musí v každém případě působit autenticky. Suky, drobné vrypy a nerovnosti, to všechno přispívá k jedinečnému designu. Kvalitní povrchová úprava přitom životnost a atraktivitu může jen podpořit. Zkrátka pravý opak některých současných trendů volajících po dokonalých, ale umělých liniích. Jednoduchý design je v současné době zkrátka na výsluní, stejně jako rustikální dřevo. Při použití přírodních materiálů, jako je třeba právě dřevo, žijete v souladu s přírodou a zároveň jdete ruku v ruce s aktuálními trendy.

Pracovní deska kuchyňské linky ze dřeva je krásná a funkčníPracovní deska kuchyňské linky ze dřeva je krásná a funkční

Kromě dřeva se ke slovu mohou dostat i další klasické materiály jako je kámen, cihla nebo obyčejné proutí. Nemusí být použity fyzicky, stačí umně uplatnit dekorace a motivy. Vhodným příkladem je cihlový nebo mramorový vzhled desky, jenž se krásně propojí s dřevěnými skříňkami.

Důraz na detail

Moderní kuchyňský design staví na prostých, jednoduchých motivech a liniích. Využívá světlých odstínů, vysokého lesku a úplné čistoty. Takové prostory však působí sterilně a lze z nich jen těžko vytvořit útulné prostředí pro život. Narozdíl od něj, klasický rustikální nábytek vyniká unikátností jednotlivých kusů a svou kouzelnou atmosférou.

Nebojte se proto dát prostor své fantazii a detailně promyslet základní designové prvky. Největší roli sehrávají kazetové profily dvířek, jež mohou mít jednodušší nebo složitější struktury.

kazetový profil dvířek, zdroj: archiv společnosti UNIS-Nkazetový profil dvířek, zdroj: archiv společnosti UNIS-N

Vždy by si ovšem měly zachovávat punc originality a respektovat přirozený charakter dřeva. Nebojte se ani různorodých čirých nebo matných skel, případně stylových mřížek. Vhodným skloubením všech uvedených prvků dosáhnete originality a neotřelosti výsledného návrhu.

Na míru nebo standard?

Zamyslete se dobře nad tím, zda se vyplatí nechat si kuchyňskou linku vyrobit na míru. Cena za její pořízení sice bude o něco vyšší, za investované peníze si však můžete být jisti, že bude respektovat dispozice vymezeného prostoru, celkový charakter domácnosti a v neposlední řadě bude vyhovovat ergonomickým preferencím uživatelů kuchyně. Navíc dostanete unikátní kuchyň, kterou v žádné jiné domácnosti nenaleznete.

kuchyně na míru, zdroj: archiv společnosti UNIS-Nkuchyně na míru, zdroj: archiv společnosti UNIS-N

Asi budete sami překvapeni, jak neočekávaný a perfektně ladící design dovedou zkušení odborníci vykouzlit. A to i v domácnostech, kde vnitřní uspořádání prostor kreativitě na první pohled moc nepřeje. Výsledek jejich práce nabídne dostatečné množství místa pro uložení veškerého potřebného kuchyňského vybavení. A venkovskou atmosféru jako příjemný bonus.

Vkusné doplňky podtrhnou atmosféru

Všimli jste si, jak bohatě bývá zobrazeno vybavení venkovských chalup? Vzpomínáte na kuchyň svých prarodičů, plnou náčiní, hrníčků a dalších předmětů, které jako by k domovu neodmyslitelně patřily? Aby byl výsledný efekt úplný, měla by být i vaše rustikální kuchyně zařízená ve stejném duchu.

Pohled na stylové zpracování kuchyně, zdroj: archiv společnosti UNIS-NPohled na stylové zpracování kuchyně, zdroj: archiv společnosti UNIS-N

Samozřejmostí by měl být i odpovídající vzhled veškerého kuchyňského náčiní a pomocníků. Od světel, přes hrnce až po dřez, všechno musí ladit. Hledání vhodných výrobků na velmi širokém trhu však může být obtížné. Zvolíte-li si ovšem výrobu kuchyně na míru, mnohé společnosti nabízejí v ceně i tento dodatečný servis, díky čemuž se nemusíte o kompletní sladění kuchyně starat.

 

Pro Rustikální bydlení napsal Martin Kolář.  

 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz