Hygge není jen životní styl, promítá se i do interiéru

Máte občas chuť vytvořit si tu správnou pohodu u vás doma? Vychutnat si v nerušeném klidu svůj šálek čaje nebo kávy? Hygge vám takové prostředí pomůže vykouzlit.

Hygge styl pochází z Dánska. Co přesně slovo „hygge” představuje? V překladu toto slovo znamená pohodu, stav příjemného rozpoložení nebo také útulno. Hygge se prolíná ve všech oblastech běžného života a jeho hlavním záměrem je dopřát si naprostou pohodu kdykoli, ať jste kdekoli a děláte cokoli.

Houpací síť. Zdroj: PixabayHoupací síť. Zdroj: Pixabay

 

Hygge styl se začal promítat také do interiérů, kde je symbolizován maličkostmi, jako jsou například svíčky, chlupaté deky, přehozy či polštáře. Vše obvykle laděné do krémových či přírodních barev.    Nechybí ani oblíbené doplňky z přírodních materiálů, ať už jsou to dřevěné mísy, slánka s pepřenkou, podtácky, větvičky ve váze, různé aplikace z polen nebo také šišky a suché květiny. Patří zde zkrátka všechny drobnosti, které dělají domov útulný. Kombinace přírodních materiálů a nerušivé klidné barvy dotvářejí tu právou domáckou severskou pohodu, kterou představuje právě hygge.

Obývací pokoj. Zdroj: PixabayObývací pokoj. Zdroj: Pixabay

Protože je Dánsko chladnou zemí, k hygge patří také krb nebo kamna. Dánové preferují kouzelné praskání dřeva v kamnech před klasickým radiátorem. Není se čemu divit, že právě to utváří teplo jejich domova.

 

Pokud si takovou pohodu chcete vytvořit, ale nemáte ani kamna, ani krb, nezoufejte. I pro vás máme řešení a tím je krb na biolíh popřípadě elektřinu. Plameny nejsou opravdové, ale velmi podobné tomu pravému. Některé tyto imitace vytvářejí i teplo pomocí malého topného tělesa.

Kamna. Zdroj: PixabayKamna. Zdroj: Pixabay

 

Velmi častým prvek hygge bydlení je koutek s posezením pro relaxaci. Může se jednat o obyčejné křeslo, lenoška či puf. Ke křeslu přidejte stolek s lampičkou a kobereček, od prostoru jej oddělte poličkou s knihami a hygge je na světě. Nezapomeňte na plédy či deky, které vás zahřejí v chladném počasí a navodí tu správnou domáckou pohodu. Pokud chcete svůj byt co nejvíce přiblížit tomu dánskému, vytvořte si útulné místečko na širokém parapetu či ve výklenku. Stačí přidat pár polštářů a rázem máte místo uzpůsobené pro četbu či relaxaci v dánském stylu. Někdy je možné v takovém koutku najít i závěsné křeslo.

Pohodlný koutek. Zdroj: PixabayPohodlný koutek. Zdroj: Pixabay

 

Abyste svého hygge dosáhli, zkuste se ve svém interiéru ze začátku zbavit všeho rušivého. Dánové jsou známí pro své skromné interiéry bez zbytečných lapačů prachů. Ať už jsou to různé sošky či  hory časopisů, které nečtete a už se k nim vracet nehodláte. Nevzhledný porcelán vyměňte za živé květiny. Obměňte také staré deky, plédy, přehozy a polštáře. Nemusíte je však vyhazovat. Pokud pro ně nenajdete uplatnění jinde, zkuste je věnovat například do útulků pro pejsky.. Není třeba mít kolem sebe hromady nepotřebných věcí. Hygge se úzce dotýká minimalismu. Vy si díky tomu vytvoříte prostor, který bude moderní a  svěží. Jednoduché doplňky pak dotáhnou útulnost a pohodu domova k dokonalosti.

 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz