Údržba dřevěné podlahy na chalupě

Blíží se víkend a už se těšíte na vaši útulnou chalupu. Nemůžete se dočkat až přijedete, půjdete se projít do lesa a budete relaxovat. Jenže bohužel napršelo, všude je bahno a děti se zapomněly a vběhly přímo do pokoje na dřevěnou podlahu. Bláto je teď všude a podlaha se bude muset uklidit.

Je vám tento scénář povědomý?

Dřevěná podlaha je krásný prvek, vytvářející nádhernou atmosféru. Pokud se o ni budete náležitě starat, bude vám sloužit dlouho a odmění vás svou jednoduchou elegancí. V některých situacích ovšem nestačí jen běžná údržba, jako například se zmíněným blátem.

V první řadě je důležité, jakým způsobem je podlaha ošetřená. Dnes můžete mít svoji dřevěnou podlahu nalakovanou, navoskovanou nebo naolejovanou.

Lakovaná podlaha se vyznačuje svým leskem a moderním vzhledem. Tento typ podlahy je snadnější na údržbu, pokud však dojde k poškození laku (prochozením, nábytkem, chemikáliemi...), většinou jediným řešením je celý nátěr odstranit a udělat nový. Bahno z nalakované podlahy můžeme jednoduše smýt. Použijte však jen mírně vlhký mop nebo hadr! Jakákoli nadbytečná vlhkost dřevu škodí.

Dřevěná prkna napuštěná olejem nebo navoskovaná naopak zdůrazňují vzory ve dřevě, vypadají rustikálně a mají blíže k přírodě. Poškozená místa se dají snadno zbrousit a znovu napustit ochranným prostředkem. U takové podlahy se spíše vyplatí bahno nechat zaschnout a následně jej střídavě zametat a vysávat, než zmizí i poslední částečky nečistoty. Použití vody by mohlo dostat nečistoty do vláken, odkud je již nedostanete.

Podlahy se samozřejmě opotřebují rychleji, než jiné dřevěné prvky interiéru. Proto je důležité alespoň jednou týdně vysát (pokud ovšem chatu a tedy podlahu aktivně využíváte). Podle typu podlahy užívejte čisticí prostředek a leštěnku. Obnovit olejový nátěr se doporučuje alespoň jednou ročně, voskování dle potřeby. Jednou za 8-10 let je většinou třeba podlahu přebrousit a obnovit povrchové úpravy.

Všeobecné rady pro péči o dřevěnou podlahu:

Snažte se zamezit znečištění podlahy. Nechoďte ve venkovní obuvi po domě. Kamínky v podrážkách a nečistoty poškozují povrchovou úpravu a komplikují úklid navoskovaného nebo naolejovaného dřeva. V místnosti by měla být stálá vlhkost 50-60 %, při menší vznikají škvíry, při větší dřevo bobtná.

Na mytí podlahy využívejte ideálně mírně vlhké hadry, opravdu pravidelně používejte vysavač nebo koště, aby se nevytvořila vrstva nečistoty. Nezdá se to, ale pokud se nečistoty dostanou do struktury dřeva, občas nezbývá nic jiného než podlahu vyměnit, nebo pracně zrenovovat.

Každé dřevo potřebuje svoje a je lepší investovat do specializovaných přípravků, než následně do nové podlahy či náročné renovace. Jakékoli skvrny odstraňte co nejrychleji a nejšetrněji nejdříve suchým hadříkem, pak jemně vlhkou houbičkou.

Český výrobce dřevěného nábytku UNIS-N například pro péči o podlahy doporučuje voskové oleje OSMO, které jsou vyráběny na přírodní bázi a jsou ekologicky zcela nezávadné. Vaše podlahy tak budou chráněny proti zatížení všedního dne. Tvrdý voskový olej navíc redukuje náročnost péče a samotné náklady.

Zdroje:

https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/228368-jak-pecovat-o-drevenou-podlahu-aby-dlouho-vydrzela.html
http://cleannessis.com/cs/pages/752180
https://www.vpodlahy.cz/uklid-domacnosti-efektivne-rychle-a-bez-stresu
https://www.eamadeo.cz/casto-kladene-dotazy/na-drevene-podlahy/osetreni-a-renovace-drevene-podlahy.htm
http://www.venkovskydum.cz/rekonstrukce-drevene-podlahy/
http://www.spickove-podlahy.cz/clanek/jak-provest-renovaci-drevene-podlahy-svepomoci/
http://forum.tzb-info.cz/119247-stara-prkenna-podlaha-jake-jsou-moznosti-renovace 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz