Tropické dřeviny – celkem dostupný luxus II.

Dřevo. Již od nepaměti jeden z hlavních výrobních materiálů, bez něhož by se lidé neobešli. Dodnes sehrává klíčovou roli při stavbě domů, výrobě nábytku, hraček či dekorativních předmětů. S dobou se mění používané druhy nebo technologie zpracování, nikoli však potřeba dřeva jako taková. Pojďme se nyní společně podívat na trojici tropických dřevin, které si úspěšně našly cestu i do našich domovů.

Dlouhou životnost a luxusní vzhled za odpovídající cenu, to všechno nabízí nábytek vyrobený z teakového dřevaDlouhou životnost a luxusní vzhled za odpovídající cenu, to všechno nabízí nábytek vyrobený z teakového dřeva

Teak – Elegance a nesmrtelnost za patřičnou cenu

Narazili jste již někdy v katalogu na nábytek vyrobený z teakového dřeva? Možná vás zarazila cena několikanásobně přesahující zbylý sortiment. V momentě, kdy se dozvíte něco málo o jeho vlastnostech, nebudete se již ničemu divit.


Dřevo pochází z kmenů teky obrovské, která roste pouze v oblasti jižní a jihovýchodní Asie. S proměnlivými úspěchy se ji podařilo vysadit také v Africe a Karibiku. Naprostá většina současné produkce pochází z Indonésie a Myanmaru. Jde o nejodolnější dřevo na světě, zcela netečné proti vlivům počasí i plísní. Nevyžaduje žádnou péči ani speciální ošetřující přípravky. Prakticky jediná změna, kterou u namáhaného venkovního nábytku zpozorujete, se týká barvy. Po několika letech se odstín změní ze žlutohnědého na šedostříbrný.


Věděli jste, že teak byl po dlouhá staletí hlavním materiálem pro výrobu palub lodí, neustále vystavených působení slané vody? Dnes se uplatňuje hlavně při výrobě luxusního nábytku všeho druhu od zahradních stolků a židlí až po masivní postele. Jelikož hodnota teakového nábytku neustále stoupá, lze jej pojmout také jako zajímavou investiční příležitost. Cenovky přesahující stovky tisíc dnes nejsou žádnou výjimkou, i když samozřejmě existují i mnohem levnější kousky. Není divu, za nesmrtelnost se zkrátka platí.

 

Každý kousek akáciového dřeva je plný nerovností a trhlinek, které jej činí unikátnímKaždý kousek akáciového dřeva je plný nerovností a trhlinek, které jej činí unikátním

Akácie – od mostů a ohrad až k nábytku


Chcete dát šanci tropickým dřevinám, ale teak považujete za zbytečně drahý? Hledáte kvalitní zahradní nábytek, v němž by se snoubila dlouhá životnost, pohodlí a zajímavý vzhled? Poohlédněte se po židlích, stolech a lavičkách vyrobených z akáciového dřeva.


Akácie přirozeně rostou v subtropických a tropických oblastech. Jejich přirozená stanoviště se nacházejí v Africe, jižní Asii i Jižní Americe. Vlastnosti jednotlivých rodů se od sebe sice mírně odlišují, charakter stromů i dřeva je ovšem velmi podobný.


Červenohnědé dřevo je velmi tvrdé, mnohonásobně tvrdší než dub. Je jen obtížně opracovatelné, zapomeňte proto na řezbářskou výzdobu. Struktura je velice nerovná, plná nejrůznějších hrbolků nebo trhlinek, které ovšem nemají žádný vliv na dlouhou životnost. Každý kousek nábytku je díky nim naprostým unikátem. Akácie je velmi odolná proti působení vnějších vlivů a plísním, proto není zapotřebí ji příliš ošetřovat.


O to větší pozornost věnujte zajištění adekvátního klimatu. Akáciové dřevo skvěle prospívá při vlhkosti od 45 do 60 % a teplotách mezi 20–23 °C. Extrémní výkyvy teplot či dlouhodobé vystavení horkým slunečním paprskům způsobují deformace, zkřehnutí a zkroucení. Takto postižený materiál je náchylný k lámání a ztrácí odolnost. Snažte se také omezit působení vody. Hniloba sice nehrozí, nevzhledné šedé plochy na povrchu ano. 

 

Terasy z massarandubového dřeva vypadají skvěle a dlouho vydrží, tedy pokud jim poskytnete adekvátní péčiTerasy z massarandubového dřeva vypadají skvěle a dlouho vydrží, tedy pokud jim poskytnete adekvátní péči

Massaranduba – to nejlepší pro podlahy


Chystáte se na stavbu terasy? Pak jistě víte, jak zásadní je výběr adekvátního druhu podlahové krytiny. První volbu obvykle představuje obligátní dlažba, ne všichni však ocení její chladný charakter. Co teď? Stačí nahlédnout do bohaté nabídky dřevěných podlah a zvolit materiál přesně podle svého gusta. Třeba dnes tolik oblíbené massarandubové dřevo.


Přirozené stanoviště stromů se nachází v Jižní Americe. Dřevo je velmi tvrdé a pružné. Je-li vystaveno přírodním vlivům mění své vlastnosti, sesychá se a rozpíná podle panujících podmínek. Dlouhodobější působení vrtochů počasí má za následek ztrátu pružnosti, kroucení a tendenci k lámání. Myslete proto na pravidelné ošetření olejovými nátěry.


Jemná a dokonale rovnoměrná struktura massarandubové dřevo doslova předurčuje k uplatnění při výrobě podlah. Někdy se objevují drobné otvory od hmyzu, které na celkovou kvalitu a životnost nemají žádný vliv. Zprvu žlutavě až cihlově červená barva postupně tmavne a přechází do šedostříbrného odstínu.


A co údržba? Terasa se časem zanáší nejrůznějšími nečistotami z venkovního prostředí, které dřevo zbytečně dusí. Dbejte proto na jejich pravidelné odstranění. Pozor dejte také na trvalé umístění pevných předmětů jako jsou stoly nebo slunečníky. Zamezují přirozenému vysychání dřeva, čímž způsobují trvalé zvlhnutí a vznik nevzhledných šedých skvrn. Pravidelně je přemísťujte, aby dřevo získalo dostatek času k vyschnutí.

 

Zdroje:
https://dekwood.cz/produkty/terasy/exoticke-dreviny
https://www.tropickedreviny.cz/MASSARANDUBA-c1_1_2.htm
https://www.pechar.cz/produkty/drevene-terasy-massaranduba-Masterdeck
https://www.perfektni-nabytek.cz/atlasove-drevo/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ak%C3%A1cie
https://www.biano.cz/produkty/zahradni-nabytek/akacie
https://temata.rozhlas.cz/co-je-akacie-7865125
https://cs.wikipedia.org/wiki/Teka_obrovsk%C3%A1
https://home.howstuffworks.com/home-decor/decorating-styles-techniques/teak-wood-furniture.htm

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz