Tropické dřeviny – celkem dostupný luxus

Dřevo je pro lidstvo nepostradatelné. Vždyť například i v Pohádkách tisíce a jedné noci hraje jeden výrobek ze dřeva (ebenový kůň) klíčovou roli.

Tropické dřeviny – celkem dostupný luxus

 

Zajímavou a zvláštní kapitolou jsou tropické dřeviny, ke kterým patří tajemné ebenové dřevo. Poznáte ho velice snadno. Je tvrdé, těžké a téměř černé. Získává se ze stromů rodu tomei, čeleď ebenovitých. Největší využití nachází v řezbářství, intarzii nebo i výrobě hudebních nástrojů. Moderní výrobci se jeho jemnou strukturou nechávají inspirovat i při výrobě luxusního skříňového nábytku.

Ebenové klapkyEbenové klapky

 

Některé druhy tropických dřevin jsou více známé, jako například zmíněný eben a některé k nám ještě tolik nepronikly. K těm méně známým patří například palisandrové dřevo. Přesto, že se využívá opravdu dlouhou dobu. Na pravý palisandr narazíme ve střední a jižní Americe. Dá se získat z několika druhů stromů dalbergie.

Toto vzácné dřevo vyniká tvrdostí, odolností a dobrými akustickými vlastnostmi. Proto se s úspěchem využívá na akustické hudební nástroje. Jeho krásnou kresbu ale nenechali bez povšimnutí ani výrobci nábytku. Pokud toužíte mít doma nábytek, který zdobí přírodní černé rýhování s fialovými podtóny, rozhodně zvolte palisandr.

Palisandrový nábytekPalisandrový nábytek

 

Díky tomu, že se palisandrové dřevo osvědčilo i v řezbářství, je možné mít celý interiér v tomto duchu. Stylové a dokonale vkusné jsou kupříkladu šachové figurky nebo umělecky vyřezávané šperkovnice. A JEN PRO ZAJÍMAVOST – do palisandrových rakví se v dobách minulých pohřbívaly vážené osobnosti.

Šachové figurky z palisandruŠachové figurky z palisandru

 

Blahovičník? Nebo raději eukalyptus?

Znáte blahovičník? Nebo z něho máte dokonce i některý druh nábytku? Pod tímto názvem nám možná až tak povědomá tato dřevina nebude. Ale pokud se řekne „eukalyptus“, hned je vše jasné. Tento strom je stále zelený a do světa se dostal z Austrálie. Jeho výška může dosahovat až sto metrů. Dřevo má ideální vlastnosti na stavbu lodí. Je totiž husté, těžké a velmi odolné. Jestliže se rozhodnete pořídit si z tohoto materiálu nábytek, pak můžete volit od světlehnědé, přes červenou až po tmavohnědou.

EukalyptusEukalyptus

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz