Tip na výlet: Hanácké skanzen

Inspiraci nemusíte hledat pouze na internetu. Čerpejte z rustikálního stylu dob minulých a udělejte si výlet do skanzenu či muzea, ukazující kouzelné bydlení a útulné domácnosti hospodyněk 19. století. Pokud bydlíte v Olomouci a v jeho okolí, nebo tam máte cestu, navštivte vesničku Příkazy, kde se takový jeden skanzen nachází.

V Hanáckém skanzenu naleznete i původní hospodářské budovyV Hanáckém skanzenu naleznete i původní hospodářské budovy

Hanácké skanzen v Příkazích je soubor lidové architektury, který je unikátní mírou dochování památek. Kromě několika zachovalých zemědělských i bytových budov je zde ke zhlédnutí také ukázka tradičního starého nábytku. Většina kusů vystavených ve skanzenu je původní a pochází z konce 19. století. K vidění jsou zde autentické dřevěné postele, šatní skříně, kredence či příborníky, ale také staré školní lavice. Rozsah dochování starého nábytku dokazuje, že investice do kvalitního dřevěného vybavení bytu se skutečně vyplatí. V případě, že toužíte po nábytku v pravém venkovském stylu, tak tohle je místo, kde lze načerpat skutečně mnoho inspirace. Nemusíte pátrat ve starožitnictvích, i v dnešní době lze najít kus nábytku s nádechem minulosti, který však bude zbrusu nový.

Milovníci lidového venkovského stylu jej najdou i u dnešních výrobců nábytkuMilovníci lidového venkovského stylu jej najdou i u dnešních výrobců nábytku

V letním období je skanzen otevřen celý týden kromě pondělí vždy od desíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne. Součástí základního návštěvnického okruhu je prohlídka obytné i hospodářské části skanzenu včetně přilehlých zahrad. Skanzen se pyšní venkovským mobiliářem z let 1799 až 1950. V obytné části si můžete prohlédnout kuchyň, původní světnici, dílnu či školní třídu. Ve špaletových stodolách, které se nacházejí v sousedních zahradách, jsou uskladněny zemědělské stroje a technika používaná během 19. století. Vybrat si můžete komentovanou prohlídku, nebo si areál projít bez doprovodu.

Nechte se unést atmosférou doby minuléNechte se unést atmosférou doby minulé

V jedné ze stodol Hanackého skanzenu je zřízeno kino, kde probíhají filmová promítání a také koncerty či divadelní představení. Program není pravidelný a není součástí základního okruhu. Nejčastěji se zde speciální program koná v rámci různých velikonočních či vánočních jarmarků. Během nich probíhají také ukázky tradičních lidových řemesel a ochutnávky starobylé české kuchyně. Občerstvení je podáváno v původní kuchyni, což do zážitku vnáší jistou míru autenticity.

K vidění je i ukázka školní třídyK vidění je i ukázka školní třídy

Udělejte si výlet za zábavou i poučením a načerpejte dávku inspirace

Rozhodně doporučuji skanzen navštívit během konání jedné z velkého množství akcí, které se zde konají. Návštěva získává úplně jiný rozměr, když ji uskutečníte za zvuků cimbálové muziky a s průvodkyní v kroji. Nejbližší akce se koná už 5. srpna a jedná se o tzv. Den na statku. Čeká vás ukázka ručního sečení obilí či mlácení obilí cepy. Uvidíte také vázání obilí do snopů s následným stavěním do panáků. Mimoto se dozvíte také něco o tom, jak probíhá výroba hliněných cihel tzv. vepřovic. Veškeré aktivity si budete moci pod dohledem zkušeného lektora také vyzkoušet. K tomu vám bude hrát Hanácká muzika Litovel a pěvecké sbory až z Litvy. Nebude chybět ani domácí Smíšený pěvecký sbor Příkazy. Další akce s ukázkou řemeslných prací se odehraje na konci srpna, a kromě mlácení obilí zde bude k vidění tradiční zpracování lnu.

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz