Probuzení zahrady ze zimního spánku

Jaro už se blíží, je tedy potřeba zahradu pořádně připravit. Nasaďte si rukavice, nachystejte náčiní a můžete se pustit do toho. Čeká vás tam určitě spousta práce.

Pokud je půda již dostatečně suchá, je čas se vrhnout na pořádnou práci a přivést zahradu k životu. Ideálním měsícem pro přípravu je březen. Nicméně jestli je půda ještě po zimě vlhká, vydržte a ukliďte si třeba ve sklepě – i to totiž k jarní přípravě zahrady patří. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam nejdůležitějších věcí, které je třeba po zimě udělat.

Uklízejte pečlivě

Stejně jako mnoho z nás doma vykonává zimní úklid, i zahrada si po podzimu a zimě zaslouží uklidit. Pod sněhem se občas skrývá doslova spoušť. Posbírejte zbytky uschlých trvalek a staré listí – to vše patří do kompostu. Můžete použít hrábě nebo foukač listí. Ulehčí vám práci.

Uschlé zbytky i nepěkně vypadající plevelovité rostliny odstraňteUschlé zbytky i nepěkně vypadající plevelovité rostliny odstraňte

Pryč s plevelem

Plevel je po zimě slabý, proto je nejlepší jej vytrhat hned a nečekat až se dny oteplí a plevel začne zase rychle růst. Navíc přece nebudete okrasné rostliny a bylinky sázet do zarostlého záhonu. Takže všechen ten mech, trávy a další plevelovité rostliny odstraňte. Trávník je po zimě slabý, proto je třeba se samotným sečením ještě chvíli počkat, aby se tráva vzpamatovala. Pokud byla zima chladná a krutá, s prvním sečením můžete počkat klidně i do května. V ostatních případech se doporučuje konec března či začátek dubna. Poté ji ještě několik sečení nezkracujte úplně k zemi (ideální je výška zhruba 7 centimetrů).

Na řadě jsou záhonky

Po zimě je důležité půdu na záhoncích a políčkách důkladně nakypřit. Díky tomu záhonek bude vypadat lépe a ke kořenům rostlin se dostane potřebný kyslík. Jakmile je půda dostatečně prokypřená, je vhodné ji také pohnojit kompostem či hnojivy. Jakmile máte hotovo, můžete začít sázet. Březen je vhodná doba pro výsadbu většiny ovocných stromů a keřů, mrkve, ředkviček, hrachu, kopru, cibule a česneku. V dubnu můžete vysadit téměř všechny druhy zeleniny (i ty zmíněné) a aromatické bylinky jako například oregano, mátu či tymián. V březnu a dubnu byste také měli myslet na vysázení trvalek kvetoucích v létě či na podzim. Pokud jste nestihli vysázet okrasné dřeviny v březnu, duben je vaše poslední možnost. V květnu přicházejí na řadu okurky či cukety, a z květiny například petúnie či muškáty.

Březen a duben jsou nejvhodnějšími měsíci pro sázení většiny okrasných dřevin, květin i zeleninyBřezen a duben jsou nejvhodnějšími měsíci pro sázení většiny okrasných dřevin, květin i zeleniny

Péče o stromy a keře

Již zasazené dřeviny je na jaře třeba prořezat. To ovlivňuje zdraví stromů a také úrodu. Tato péče by měla probíhat už někdy od konce prosince, maximálně však do konce března je třeba stromy zastřihnout, poté v průběhu jara myslete také na odstranění starých větví. Listnaté keře je lepší v průběhu zimy či brzkého jara. Co se týče jehličnanů, ty potřebují zastřihnout jednou na jaře a podruhé ještě v létě.
Pozor!
1. V průběhu jara nesmíte prořezávat peckovité ovoce – meruňky, švestky, třešně apod.
2. Neprořezávejte ovocné stromy příliš brzy. Při poklesu teplot může dojít k zamrznutí konců.

Nezapomeňte na zastřihnutí živých plotůNezapomeňte na zastřihnutí živých plotů

Kontrola zahradní techniky

Protože zahradu musíte opečovávat během celého roku, nyní je ta správná doba pro kontrolu techniky, nástrojů a náčiní. Funguje sekačka? Máte rýč, hrábě, lopatku a další potřebné zahradní pomůcky? Pokud si teď vše připravíte, během jara a léta vás nic nezaskočí. Zkontrolujte, zda není třeba něco nabrousit, opravit, očistit či vyměnit za nové.

Zkontrolujte, jestli zima nezpůsobila škody zahradní techniceZkontrolujte, jestli zima nezpůsobila škody zahradní technice

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz