Připravujeme zahradu na blížící se jaro

Pokud jste měli to štěstí, i vaše zahrádka měla možnost odpočívat pod bílou přikrývkou. Jako každý rok však přijde den, kdy vyleze sluníčko a do sněhové pokrývky se opře natolik, že sníh povolí a půdě propůjčí svoji vláhu, která je na jaře tolik potřeba pro nový život. Pojďte si s námi připomenout několik základních věcí, které je vhodné, či dokonce potřebné provést, aby byla vaše zahrádka připravena na jaro. A když mluvíme o zahradě, myslíme tím zahradu celou, a to včetně zahradního nářadí, nábytku a struktur.

1. Prověrka struktur, zahradního nábytku a nářadí

Aby se vám lépe pracovalo a po práci lépe odpočívalo, je potřeba věnovat pozornost strukturám, zahradnímu nábytku a také nářadí. Projděte si vaši sbírku zahradního nářadí, očistěte ji od hlíny a rzi pomocí kartáče či drátěnky a poskytnout jim , jednotlivé nástroje můžete přelakovat a coby minimální ochrana proti dalšímu rezavění a vlhkosti se vyplatí přetřít očištěný kov olejem. Také je dobré nabrousit motyky, sekyry, rýče, pilky a další nástroje a samozřejmě je potřeba se postarat i o jejich násady.

Co se týče péče o zahradní nábytek, tak tu jsme vám detailně představili v našem článku na téma jak vhodně ošetřit váš zahradní nábytek. Na oprýskaná místa použijte smirkový papír a zalakujte je. Pokud je váš nábytek nelakovaný, natřete jej příslušným olejem či voskem a kovový nábytek alespoň omyjte vodou se saponátem, případně opět opravte poškozená místa.

Nezapomeňte ani na vaše zahradní struktury - zalepte díry ve foliovníku, za pěkného slunečného dne natřete pergolu a další dřevěné konstrukce lněným olejem, aby se připravily na novou sezónu proměnlivého počasí.

2. Větve, haluze, větvičky

Ve chvíli, kdy jste ošetřili nábytek, tak se s klidným svědomím můžete dát do dalších činností, protože budete vědět, že se následně posadíte do svého oblíbeného křesílka, a to se pod vámi nepropadne.

Pokud se u vás přeci jen ještě drží sníh, nemusíte zoufat. I tak existuje řada činností, kterým se můžete věnovat. Mezi ně patří prostříhání ovocných stromů, ale pouze jádrovin a bobulovin. Se stříháním peckovin počkejte až na jaro.

Prosvětlete tedy koruny. Každý druh potřebuje vlastní způsob péče, ale existují obecná pravidla platná pro všechny. Snažte se formovat korunu tak, aby hlavní větve nebyly nad sebou, a aby byl vyplněn celý prostor koruny, ale zároveň si větve nestínily, a hlavně plodící větve rostly přirozeně. Vystříháním vzhůru rostoucích šlahounů nic nezkazíte.

Starším stromům pomůžete v jejich omlazení opatrným ořezem. Říká se, že strom roste i do Země - a jeho kořeny jsou mnohdy opravdu tak velké, jako je samotná koruna. Můžete se tedy postarat i o jeho kořeny. Jak? Zbavte jej v okolí 1 až 2 metrů travního pokryvu, ve vzdálenosti asi tří metrů od kmene opatrně vykopejte po jeho obvodu několik plytkých jam a nasypte do něj kompost či vyzrálý hnůj a terén srovnejte.

Větší zásahy do stromu (řezy od 1 cm průměru) ošetřete štěpařským voskem nebo jiným přípravkem k tomu určeným, zabráníte tím infekcím a dalším patogenickým jevům. Používejte pouze velmi ostré a čisté nástroje, přičemž řez by měl mít co nejmenší plochu.

3. Ať to kvete

A protože tyto řádky čtete na rustikálním bydlení, nebudeme si zde povídat o tom, jak začít pracovat s nudným anglickým trávníkem, který akorát konzumuje hnojiva, vodu a čas. Jsme přece magazín o přírodě. Všude kolem nás, pokud posloucháme, slyšíme varovné volání - ubývají motýli, ubývá i včel. Něco pro ně udělejme a zapomeňme na vyžehlený trávník. Byť i pár metrů čtverečních dokáže nejen pomoci přírodě, ale dokáže potěšit i duši. Máte na zahradě svůj koutek divočiny?

I letos ještě můžete stihnout založit pěknou luční zahradu, která přiláká užitečný hmyz.
Pro výsev můžete zvolit luční směsi jako motýlí louka. Bohatě však poslouží například i tolik přehlížený Jetel.

Bojujete s pampeliškami nebo děkujete přírodě za to, že můžete tuto léčivou krásku každoročně posbírat? Zeptejte se sami sebe - je pro vás cennější “trávník” nebo zdravá zahrada?

4. Secí plán

Pokud jste s tím ještě nezačali, je nejvyšší čas na přípravu secího plánu. Možná jste si v zimě naplánovali vylepšení či vybudování nových pěstebních ploch a potřebujete své plány aktualizovat. Nebo jste secí plán doposud nikdy neměli? Pak je ten správný čas to vyzkoušet. Pokud na to nemáte čas, můžeme vám doporučit například výborný kalendář výsevní dny, který zakoupíte na internetu.

5. Květiny pro radost, zelenina pro zdraví

Samotný jarní výsev začíná v průběhu března. Od druhé poloviny března vysévejte hrách, kořenovou zeleninu, ředkvičky, raný salát, špenát, jarní česnek a další, a pro pastvu očí v budoucnu vysejte například sluncovku, měsíček, černuchu a pak v dubnu navažte trvalkami, hlíznatými a cibulovými rostlinami.

Přejeme, ať vám zahrádka dělá jen a jen radost. 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz