Naše zimní sobota na chalupě

Na čas strávený na chalupě se vždy těší celá rodina. Pro někoho je to únik z rutiny všedních dní, pro druhého klidný čas strávený v přírodě a pro dalšího možnost užít si chvilky s blízkými. Když je krásné počasí, nabízí se celá řada aktivit, které se dají podniknout. V zimě je již tento výčet omezený, nicméně i přesto má zimní víkend strávený na chalupě své kouzlo.

Malá chata, na kterou pravidelně jezdíme, se nachází na okraji malé vesničky na jižní Moravě. Postavil ji dědeček v jedné chatařské oblasti a navíc na okraji lesa, kde lišky dávají dobrou noc.

První věc, které si všimneme vždy hned po příjezdu, je obrovská zima, která prostupuje celou chatou. Je proto už rituálem, že okamžitě jdeme zatopit v krbu. Naštěstí dřevo máme nachystané už od léta, vytápění je vcelku rychlé, a tak si za chvilku si můžeme užívat příjemného tepla. Navíc pohled do hořícího krbu je velmi uklidňující a praskot dřeva, u kterého si můžete například číst oblíbenou knihu, je vždy příjemný.

praskání ohně v krbu

Poté co zatopíme v krbu, musíme udělat další velmi důležitou věc a tou je nanošení vody z blízké pumpy. Do chaty totiž nevede vodovodní potrubí, a proto musíme vyrazit k pumpě. Ta je sice vzdálená asi jen 20 metrů, ale v zimě to není nic příjemného. Nicméně vodu potřebujeme nejen na vaření, ale také umývání a splachování. Bez pumpy se tedy neobejdeme.

Jakmile máme zmíněné činnosti zvládnuté, přichází prostor pro volný program. A ten může být skutečně různorodý. Pokud je pěkné počasí, vyrážíme na procházky po okolí a kocháme se zimní krajinou. U chaty je také malý dvůr, kde máme připravený krb a rošt a všichni jsou nadšení, když si zde mohou připravit vlastní jídlo. Ať už je to pečené kuře, brambory plněné sýrem či cokoliv dalšího.

Pobyt na chatě je ovšem příjemný, i když počasí zrovna není takové, jaké bychom si přáli. Kromě posezení u krbu, které jsme již zmínili, jsme skutečně rádi, že jsme se zase spolu. Můžeme si jen povídat nebo hrát deskové hry, u kterých se projeví zdravá soutěživost. Jindy zase vytáhneme kytaru a hrajeme a zpíváme. A samozřejmě také každý může čas trávit libovolně po svém, takže si pobyt skutečně každý užije.

Co dělat na chatě?

Vždy když odjíždíme, tak už se těšíme na naši příští návštěvu. A pokud i vy máte možnost vyrazit na chalupu, ať už svoji vlastní či pronajatou, srdečně vám tento pobyt doporučujeme. Krásně si odpočinete a dobijete si energii novými zážitky.

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz