Kachlová kamna – tepající srdce domova

Na co se nejvíce těšíte, když se vracíte promrzlí z ledově laděné procházky? Přece na to, až se rychle zahřejete. A teď si představte, že si ten čaj vypijete na ovčí vlně, na ovčí vlně na vyhřáté peci. Jestli jste se právě na chvíli zasnili, vězte, že takhle lebedit si můžete už klidně příští zimu. Kachlová kamna se vrací na scénu.

Řemeslo s dlouhou tradicí

Kachláky se poprvé objevily ve středověku, původně byly v moci hrnčířů. Až později vzniklo kamnářské řemeslo. Kamna se tehdy stavěla v horských oblastech v Německu a Švýcarsku. Nejstarší dochovaná, v pozdně gotickém stylu, jsou dodnes k vidění na zámku Hohensalzburg v Rakousku. I na našich hradech můžeme narazit na krásné renesanční a barokní kousky. Téměř pro všechny je typické, že jsou trochu křivé. Ano, originál od repliky poznáte díky nedokonalosti. V rámci obnovení kulturních památek dnes dochází k repasování starých kamen či stavbě historických replik, které ale nemají funkční vnitřek. Slouží jen jako ozdoba. Takové jsou k vidění třeba na zámku v Roztocích.

Nově postavená kamna na zámku v Roztocích, zdroj: rozhlas.czNově postavená kamna na zámku v Roztocích, zdroj: rozhlas.cz

Po 2. světové válce nastal pro kamnářství útlum. Až v roce 1995 došlo k obnově a byl založen Cech kamnářů České republiky. Dnes se na stavbu kamen či sporáků a výrobu kachlí specializuje pár odborníků a firem. A i když jsou dostupné mnohé varianty, oblíbené zůstávají tradiční těžké kachláky, které si představíme.

Krémová kamna, zdroj: Přírodní stavitelství FacebookKrémová kamna, zdroj: Přírodní stavitelství Facebook

Akumulační kachlová kamna zažívají boom

Na rozdíl od kachlového sporáku, jež je určený na vaření, mohou kamna zastat hlavní zdroj tepla v domě. Na začátku je potřeba zjistit tepelnou ztrátu domu a množství dřeva ke spálení, které úbytek nahradí. Od toho se odvíjí ideální velikost kamen, resp. topeniště, délka tahu, apod. Zkušený kamnář si s těmito propočty hravě poradí.

A teď k akumulaci. Důvodem, proč zrovna po těchto poctivých těžkých kamnech lidé prahnou, je pohodlná obsluha a spokojenost s energetickou efektivitou. Akumulační kamna jsou nejčastěji vyrobena z klasického kamnářského materiálu – šamotu a hlíny – a váží 2-3 tuny. Tato hmota je díky svým vlastnostem schopna při spalování dřeva pohltit obrovské množství energie a chytře s ní nakládat. Pomalu se zahřívají a pomalu uvolňují teplo, proto vydrží dlouho. Obvykle stačí přiložit ráno třeba 10 kg dřeva (záleží na velikosti a tepelné náročnosti domu) a kamna hřejí až 24 hodin. Při silných mrazech je pak lepší přihodit pár polen i večer. Na rozdíl od lehčích krbových kamen, kde se musí přikládat, co dvě hodiny, není s akumulačními téměř žádná práce. Na peci se pak můžete válet v příjemných 40-60 °C. Při této teplotě se můžete bez starostí opřít, lehnout si, spát, číst si. Pozor jen na dvířka, bývají o něco teplejší.

Zaostřeno na design

Vzhled kamen lze navrhnout tak, aby krásně zapadl do daného interiéru. Kamna se úžasně vyjímají tam, kde vládne masivní dřevo. Dřevěná podlaha, trámy a rustikální nábytek vytváří spolu s kachláky působivý celek. Přírodní stavitelství (slaměné domy, roubenky) jde ruku v ruce s kamnářstvím. Lidé volí poměrně často kombinaci kachlí a omítky, která podtrhuje selský look. Pěkně však vypadají kamna i pouze omítaná, malovaná či celokachlová ve stylu art deco.
Záleží na vkusu, dobrý kamnář umí postavit honosná kamna se zdobenými kachli, obnovit historická a stejně tak vyhovět rustikálním požadavkům na design. Podívejte se na pár ukázek rozdílných pojetí.

Malované lidové vzory na bílé omítce, zdroj: Miluju kroje FacebookMalované lidové vzory na bílé omítce, zdroj: Miluju kroje Facebook

 

Kamna ve slaměném doměKamna ve slaměném domě

 

Při stavbě nových kamen na bývalé faře majitelé zjistili, že na stejném místě již kamna bývala, zdroj: rozhlas.czPři stavbě nových kamen na bývalé faře majitelé zjistili, že na stejném místě již kamna bývala, zdroj: rozhlas.cz

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz