Jak si zařídit pracovnu v rustikálním stylu

Ať už pracujete na volné noze nebo z domova řídíte své podnikání, potřebujete k tomu dostatek prostoru. I v této oblasti existuje mnoho trendů, vy si však svou pracovnu vybudujte čistě podle vašich preferencí, jen tak se vám tam bude dobře pracovat a přemýšlet. Nezáleží na tom, jestli v ní strávíte pět dní v týdnu nebo jen jeden za měsíc, ve všech případech potřebujete útulné místo, kde budete mít klid na práci a veškeré potřebné vybavení.

Chodíte si taky občas vyčistit hlavu do přírody? Rustikální styl přinese do vaší pracovny příjemnou a uklidňující atmosféru přírody. Hned se vám zde bude pracovat lépe. Hlavní zásadou pro co nejproduktivnější práci je uzavřít se do vlastní bubliny před všemi vnějšími vlivy, které by vás mohly rušit. Ideální je tedy umístit pracovnu do samostatné místnosti, pokud však nedisponuje váš dům či byt volným prostorem, snažte se vytvořit vlastní pracovní koutek v klidnější části domova a tak, aby byl opticky oddělený od zbytku místnosti.

Prostorný stůl je pro produktivní práci velmi důležitý.Prostorný stůl je pro produktivní práci velmi důležitý.

Samostatná místnost sice poskytuje více prostoru a soukromí, je však složitější na zařízení. Je nutné vybrat správné barvy a rozhodnout se, jaký materiál nábytku zvolit (dřevěným nábytkem nikdy nic nezkazíte). Mnoho času také strávíte jeho pravidelnou údržbou a úklidem. Mít vlastní pracovní koutek je lepší než nemít nic, ale neposkytuje vám tolik soukromí.

Stůl je základ

Ať už tedy máte pracovní kout zřízený v obývacím pokoji, ložnici či samostatné místnosti, jistě budete souhlasit, že základem je dostatečně prostorný stůl. Dřevěný stůl z masivu bude dominantou prostoru, kromě toho se dobře udržuje a hodí se do jakéhokoliv interiéru. Stůl by měl mít alespoň pár šuplíků, do kterých můžete uložit kancelářské potřeby, dokumenty a další důležité věci potřebné pro vaši práci. Pořádek v pracovních „lejstrech“ a potřebách je totiž jedna z nutných zásad pro skutečně produktivní činnost.

Jakmile máte vybraný stůl, je třeba k němu pořídit pohodlnou židli, na které se vám bude dobře sedět po celou pracovní dobu, aniž by vás bolela záda. Tady určitě doporučuji si připlatit za polohovatelnou, polstrovanou židli – zdraví máme přeci jen jedno. Před koupí si židli vyzkoušejte, každému totiž vyhovuje něco jiného, klidně si nechte i poradit od specialistů.

Potřebujete pracovat v samostatné místnosti nebo vám stačí pracovní kout v obývacím pokoji?Potřebujete pracovat v samostatné místnosti nebo vám stačí pracovní kout v obývacím pokoji?

K práci využívejte přirozené světlo

Pracovní stůl by měl být umístěn na dostatečně světlém místě. Nejlepší je samozřejmě přirozené světlo, tudíž je dobré pracovní koutek postavit k oknu. Nedostatek světla však můžete nahradit stylovou lampičkou.

Rustikální styl pracoven nabízí netradiční a kreativní možnosti ztvárnění. Rustikální styl můžete do svého pracovního koutku vnést dřevěným nábytkem z masivu, přírodními barvami či originálními doplňky a dekoracemi. S doplňky a dekoracemi to však příliš nepřehánějte. Zde totiž úplně nejlépe platí heslo „Méně je někdy více“. Příliš mnoho dekorací by vás mohlo rozptylovat od práce. Rustikální styl se také nebojte kombinovat – skvěle se hodí například k moderně. Úplně postačí, pokud do místnosti či koutu vhodně umístíte zelené rostliny. Dekoračním a zároveň funkčním rustikálním prvkem může být lampa. Velkým trendem v rustikálním, přírodním stylu je umísťování živých větví do prostoru.

Umístěte pracovní stůl co nejblíže k oknu.Umístěte pracovní stůl co nejblíže k oknu.

Nezapomeňte na dostatečné množství úložných prostor

Někomu stačí jedna polička, jiný potřebuje celou skříň. Tak jako tak, by měly úložné prostory v pracovně najít své místo. Pokud máte k dispozici pouze pracovní kout, mohou komody a knihovny zároveň sloužit jako oddělovací prvek od zbytku místnosti. Tím si vytvoříte potřebné soukromí. Úložné prostory nezapomeňte vhodně umístit tak, abyste měli vše po ruce a nemuseli během práce od stolu zbytečně odbíhat. Důležité je mi ve všem pořádek, proto si pořiďte krabice či proutěné košíky, díky kterým budete mít vše dokonale uspořádané.

Ačkoliv je dřevo velmi krásné a funkční, nepřežeňte to s ním. Pokud máte dřevěný nábytek, nepořizujte si dřevěnou podlahu a k tomu ještě pro jistotu dřevěné obklady na zdi. Už by toho bylo příliš. Využijte i jiných přírodních materiálů, například kámen a na zem položte pěkný koberec s umírněným vzorem, který doladí rustikální styl. Nezapomeňte na přírodní vzory, které tento styl jen umocní.

Myslete na dostatek úložného prostoru.Myslete na dostatek úložného prostoru.

Proč si zařídit pracovnu v rustikálním stylu?

Rustikální neboli venkovský styl bydlení je romantický a působí velmi útulně, bude se vám v něm tedy dobře pracovat. Vnáší do prostoru pohodu a teplo domova, a to zejména díky dřevěnému nábytku, který je protějškem k chladnému kovu. Pracovna s masivním nábytkem vypadá přepychově a luxusně, i když se nejedná o nejlevnější záležitost, vaše investice se vám vrátí. A každý musí uznat, že tenhle styl má prostě své kouzlo.

Feng Shui rady na závěr

  • zvolte barvy, které podporují mentální činnost – například červená nabíjí energií, fialová podporuje kreativní myšlení
  • neseďte zády ke dveřím ani čelem ke zdi (pokud nemáte na výběr, pověste si na zeď obraz otevřené krajiny, jenž vyvolá dojem většího prostoru)
  • přirozené světlo vás nejvíce nabíjí energií, do pracovny si nepořizujte zářivky 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz