Jak si na podzim udržet zdraví a být fit

Barevný a slunečný podzim je krásný. Nicméně doba, kdy jsme si užívali Babího léta, už dávno pominula. Během deštivého a chladného podzimu plného depresí a špatné nálady rozhodně není jednoduché udržet si pozitivní naladění, energii a hlavně zdraví. Do práce chodíme za tmy, z práce chodíme za tmy, bacily na nás útočí ze všech stran a počasí také moc nepomáhá. Abychom tedy podzim a zimu přežili ve zdraví, je třeba proti všem těmto nástrahám bojovat a my samozřejmě víme jak.

1. Chraňte svůj imunitní systém a posilujte obranyschopnost

Každý máme jinak vyvinutou imunitu – někdo je náchylnější na nemoci, někoho ani pobyt v místnosti plné lidí během chřipkové sezóny neskolí. Já jsem však toho názoru, že si svůj imunitní systém můžeme vytrénovat. Jednou ze skvělých činností pro aktivaci těla je běh. Při běhu se totiž probouzí v těle ochranné buňky, které pak dokáží bojovat proti bacilům. Nemusíte běhat v mínus třiceti stupních, jelikož platí, že jakýkoliv pohyb napomáhá imunitnímu systému. Můžete tedy běhat venku i uvnitř, ale také můžete chodit plavat či zvolit jiný druh pohybu.

Obranyschopnost těla posílíte také pravidelnými návštěvami sauny. Teplo, které na vás působí, prokrvuje vaše tělo. Během tohoto období je také vhodné začít s otužováním. Neznamená to, že se musíte sprchovat v ledové vodě. Ze začátku postačí, když svou pravidelnou hygienu ukončíte jedním proudem studené (či studenější) vody na celé tělo, ale pokud je to na vás moc, postačí, když zchladíte dolní končetiny.

Zatočte s únavou, stresem a depresemi.Zatočte s únavou, stresem a depresemi.

2. Čerpejte pozitivní energii

Pozitivní energie a myšlení je důležité vždy, během pochmurného podzimu je však zapotřebí dvojnásobně více. Obklopujte se věcmi, které vám dělají radost, smějte se s přáteli a využívejte chvíle, kdy venku vysvitne sluníčko. Slunce vás nejen nabije energií, ale dodá vám také vitamín D, který umí bojovat s nemocemi. Naopak se schovejte před zamračenou oblohou. Pokud nutně v tento čas nemusíte nikam pádit, zavřete se doma, uvařte si teplý čaj a zachumlejte se pod deku s dobrou knížkou či si pusťte nějaký pozitivně laděný film.

3. Dopřejte si dostatek spánku

Že spánek léčí, vám říkala už jistě vaše maminka. A je to tak. Kvalitní spánek udržuje tělo a jeho imunitní systém v kondici. Jakmile se cítíte vyčerpaně, vaše tělo je náchylnější k nemocem. Dopřejte si tedy každý den alespoň osm hodin ničím nerušeného spánku na kvalitní posteli. Ta je totiž základem pro to, abyste se dobře vyspali. Jak se říká: „do růžova“.

Najděte si čas na odpočinek.Najděte si čas na odpočinek.

4. Konzumujte vitamíny a zdravé potraviny

Imunitní systém posilují také určité potraviny, které obsahují vitamíny potřebné pro tělo. Imunitu a obranné síly organismu podporuje například konzumace rybího tuku (tedy nenasycených mastných kyselin, tzv. správné tuky). Rovněž důležitý je dostatek vitamínu A, C, E a také selenu a zinku. Tyto vitamíny působí jako prevence proti onemocněním. To znamená, že na podzim je více než nutné jíst pravidelně ovoce a zeleninu. Pozor si dávejte na nedostatek bílkovin v těle, jelikož právě bílkoviny vytvářejí imunitní buňky a bez nich je tělo oslabeno. Jste-li stále bez energie, doporučuji sáhnout po ženšenu. Ten neobsahuje kofein, přesto působí proti únavě. Kromě toho zvyšuje celkový pocit tělesné i duševní pohody. Právě díky zlepšování vitality a podpoře zdraví je hojně využíván nejen v čínské medicíně.

Dopřejte svému tělu dostatek vitamínů a zdraví prospěšných látek.Dopřejte svému tělu dostatek vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Pokud máte oslabenou imunitu, vyzkoušejte bylinné čaje či nápoje pro její posílení. Jedním z nich je kurkumové zlaté mléko, které pomáhá také regulovat hladinu cholesterolu či zlepšuje paměť. Jedná se o nápoj, jehož hlavní složkou je kurkuma, doplněná o černý pepř, jenž umocňuje působení kurkuminu (látka obsažená v kurkumě). Tento zázračný lék seženete ve většině prodejnách zdravé výživy či bylinek. Můžete si jej však namíchat i doma.

 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz