Ideální vybavení pokoje alergika? Nábytek ze dřeva zirbe

Dřevo Zirbe – poslední dobou se toto dřevo dostává stále častěji ke slovu. Pro svoje unikátní vlastnosti je totiž ideálním materiálem pro výrobu nábytku vhodného pro alergiky. Zirbe je však zavádějící termín. Žádná dřevina zirbe totiž neexistuje. Jedná se o jeden z německých názvů pro borovici limbu (latinsky Pinus cembra). Dalším často používaným označením je švýcarská borovice.

Proč je vhodné pro alergiky? Díky éterickým olejům, které čistí vzduch a mají antibakteriální účinky. Borovicové dřevo z limby toho ale umí ještě víc.

Léčivá síla dřeva

Dřevo zirbe příznivě ovlivňuje fyzické i psychické zdraví. Jeho vůně snižuje napětí i stres. Díky zklidnění a snížení srdečního tepu blahodárně působí na nespavost. Éterické oleje uvolňují dýchací cesty a dokážou celkově zlepšovat stav organismu.

Švýcarský borovicový les Obergurgl byl v roce 1963 prohlášen za národní památku. Na 20 ha se nachází neporušené lesy švýcarských borovic. Nachází se zde také stromy staré více než 300 let. Švýcarský borovicový les Obergurgl byl v roce 1963 prohlášen za národní památku. Na 20 ha se nachází neporušené lesy švýcarských borovic. Nachází se zde také stromy staré více než 300 let.

Silice ze Zirbe neutralizuje pachy v místnosti. Poradí si s nepříjemným odérem v kuchyni i s cigaretovým kouřem. Až někde uvidíte borovici limbu, udělejte si chvilku. Obejměte strom, chvíli pod ním poseďte. Borovice vám dodá energii. Pokud budete tuto proceduru pravidelně opakovat, dokáže vám zvýšit i imunitu.

Vůně dřeva zirbe odpuzuje hmyz

Z opracovaného dřeva se uvolňuje těkavá látka, která má dezinfekční a antibakteriální účinky. Díky obrovské koncentraci v jehličí a pryskyřici je dřevo touto látkou nasáto. Stromu látka pomáhá, aby ho nenapadly devastující houby. Této schopnosti využívali už naši předkové, kteří ze dřeva zirbe po staletí vyráběli chlebníky, protože v nich chleba neplesnivěl. Doma oceníte tuto vlastnost, až zjistíte, že vůně dřeva odpuzuje dotěrný hmyz, jako jsou třeba komáři či moli.

Kde můžete na zirbe narazit?

Tento typ borovice je běžný ve volné přírodě především Alpách a Karpatech. Ve Středních Alpách je dokonce hlavním jehličnanem rostoucím ve vyšších polohách od 1 600 do 2 300 metrů nad mořem. Možná i právě proto bývá označována za královnu Alp. Dorůstá až do výšky okolo dvaceti metrů. Běžně se borovice dožívá čtyři sta let, ale jsou i stromy staré tisíc let.

Borovice limba bývá označována za královnu Alp.Borovice limba bývá označována za královnu Alp.

U nás borovici limbu můžete také najít. Většinou v okrasných zahradách a parcích. Občas i v lese, kde se vysazuje pro svoji odolnost.  Jak poznáte, že se jedná o Zirbe? Spolehlivě ji zblízka určíte podle pět až dvanáct centimetrů dlouhých jehlic, které rostou vždy v trsech po pěti.

Vhodná pro alergiky i jako pochoutka na večer

Plodem borovice jsou šest až osm centimetrů velké šišky, které dozrávají až třetím rokem. Po dozrání se z šišek vyloupnou semínka, kterým se říká limbové oříšky. Oblíbená pochoutka hlavně v Rusku. Kdysi se z borovicové pryskyřice vyráběl terpentýn, z něhož se extrahovala ředidla na barvy nebo kalafuna.

Šišky borovice limba dorůstají velikost 6 až 8 centimetrů. Šišky borovice limba dorůstají velikost 6 až 8 centimetrů.

V posteli ze dřeva zirbe se spí jedna báseň

Kombinace mimořádné tvrdosti a snadné opracovatelnosti předurčuje dřevo k výrobě nábytku. Když k tomu přidáte uklidňující vůni a uzdravující energie, dáte mi za pravdu, že v posteli z takového dřeva se vám bude spát jako v ráji. Proč je spánek v zirbe posteli kvalitnější? Dřevo snižuje v průběhu spánku tepovou frekvenci, což vede k osvěžujícímu odpočinku. K větší vitalitě přispívá také fakt, že působením dřevěného nábytku z borovice limba není člověk tak výrazně citlivý na pokles tlaku při změně počasí.  

Dřevo zirbe má léčivé účinky a dodá vám potřebnou energii.Dřevo zirbe má léčivé účinky a dodá vám potřebnou energii.

Využijte  mimořádných vlastností tohoto dřeva

Nechte si vyrobit dřevěný nábytek ze zirbe bez kovových spojů a také bez povrchové úpravy. Nátěrem byste zabránili uvolňování léčivých látek ze dřeva.

Pokud už nábytek máte, pořiďte si alespoň vaporizér ze Zirbe. Přesvědčíte se tak na vlastní kůži o léčivých schopnostech tohoto stromu.

Pro Rustikální bydlení zpracovala: Jarmila Zechová Syptáková

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz