Domov v korunách stromů

Bydlení na stromě nemusí být snem pouze malých dětí. I dospělí se mohou na chvíli přenést na místo bez internetu, signálu a žít v souladu s přírodou. To je jednou z hlavních myšlenek bydlení na stromě. Tento životní styl si lze vyzkoušet nejen v zahraničí a v exotických zemích, ale také u nás v naší krásné vlasti.

Domov v korunách stromůDomov v korunách stromů

 

Bydlení v korunách stromů není pouhou pohádkou nebo dětským snem. V posledních letech rostou domy na stromě i u nás, v České republice. Dokonce existují specializované firmy, které nabízejí stavbu těchto obydlí. Příbytek na stromě může sloužit nejen na hraní pro vaše děti, ale také jako ubytování pro hosty.  Na zahradě venkovské chalupy může být takový dům v korunách stromů netradičním doplňkem.

 

Domov v korunách stromůDomov v korunách stromů

 

Historie domů v korunách stromů

V dávné historii představovaly domy v korunách stromů spíše primitivní příbytky. Tyto domy si stavěli členové domorodých kmenů především v Jižní Americe a také v Africe. Stavěli je zde proto, že ve výšce je vzduch chladnější, nejsou obtěžováni hmyzem a lidé jsou zde chráněni proti šelmám, před jedovatými hady a jinými druhy havětí. 

Císař římské říše, Caligula, měl takový dům na platanu a pořádal zde okázalé recepce. Dále je známo, že členové italského rodu Medicejských mezi sebou soutěžili o výstavbu největšího stromového bydlení. Koncem 19. století byly domy v korunách stromů oblíbené také ve Francii nebo Anglii.

V dnešní době slouží tyto domky jako víkendové objekty například v rámci hotelového komplexu, v podobě kavárny nebo kanceláře.

 

Domov v korunách stromůDomov v korunách stromů

 

Chcete mít svůj dům na stromě?

Jak již bylo zmíněno, je třeba počítat s tím, že takový dům je spíše sezónní záležitostí sloužící především k rekreačním účelům. Pro realizaci je potřeba získat znalosti o tom, který strom je vhodný, protože je třeba brát v úvahu stálý růst daného stromu. 

 

Délka životnosti takového stromového obydlí je přibližně 10-15 let a je potřeba přízpůsobit také vybavení interiéru. Rozměry musíte přizpůsobit jak samotné konstrukci, tak statice konkrétního druhu stromu. 

Nejvhodnějšími stromy jsou dub, lípa, jasan nebo kaštan. Strom musí být nejen silný, ale také naprosto zdravý. Pro stavbu domu v korunách stromů je nejčastějším materiálem přirozeně dřevo. To by nemělo být nijak ošetřené, případně pouze oleji či vosky. 

Pokud víte, že obydlí budete navštěvovat i v chladnějším období, je možné vnější plášť doplnit vhodnou termoizolací. Stále je třeba dbát na šetrný přístup k přírodě. Domy se kotví především ocelovými lany, které jsou upevněné zatížitelnými textilními popruhy, které se nejčastěji používají pro zajištění stability velmi vzrostlých dřevin. Strom se tak může volně pohybovat. V případě prostorově náročnějších stromových objektů je možné použít podpůrnou ocelovou konstrukci.

 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz