Bylinková zahrádka snadno a rychle

Každá správná hospodyňka ví, že není nad to ochutit jídlo čerstvými bylinkami. Někdo si vystačí s těmi usušenými, ale to přece není ono. Vlastní bylinkovou zahrádku vytvoříte rychle a snadno. Ani samotné rostlinky nevyžadují žádnou speciální péči. Pokud máte domeček můžete bylinky pěstovat venku na záhonku. Avšak i v bytě vám může vyrůst pěkná úroda. Navíc v kuchyni máte rostlinky hned po ruce a nemusíte nikam odbíhat.

Bazalku zvládnete vypěstovat i v domácím prostředíBazalku zvládnete vypěstovat i v domácím prostředí

Pěstování bylinek není nic složitého a zvládne to určitě každý. Stačí si pořádně nastudovat podmínky pro konkrétní rostlinku a pak už to půjde samo. Většina oblíbených bylinek jsou trvalky, to znamená, že vám vydrží napořád (pokud se o ně hezky staráte) – například mateřídouška, tymián, oregano, libeček, máta či šalvěj. Pažitka dokonce vydrží až tři roky. Sloužit vám však bude i sezónní koření, jako třeba majoránka, kmín, kopr či bazalka.

Rostlinky nezapomeňte pravidelně zalévatRostlinky nezapomeňte pravidelně zalévat

Bylinky potřebují slunce a vláhu

Bylinky vám porostou uvnitř i venku, péče o ně se v tomto případě příliš neliší. Bylinky jsou však rostliny zvyklé na venkovní prostředí. V případě, že je pěstujete doma, umístěte je určitě na světlé místo a dodávejte rostlinám potřebné množství vláhy. Tu jim zajistíte každodenním zaléváním a dostatečným množstvím zeminy, kterým udržují vodu. Bylinky můžete zasadit do květináčů a truhlíků, ale dařit se jim bude i ve starých hrncích, košících a jiných hezky vypadajících nádobách.

Bylinky můžete umístit i do plechových květináčůBylinky můžete umístit i do plechových květináčů

Ačkoliv je vždycky lepší mít všechny potřebné bylinky v kuchyni, ne pro všechny je to vhodné. V květináčích či truhlících na parapetě můžete pěstovat menší druhy, jako třeba bazalku, pažitku, majoránku, tymián, rozmarýn apod. Vysoké rostliny je vhodnější ponechat na zahradě. Také je lepší rostlinky v létě přenést ven (postačí balkón či terasa). Počkejte však až budete skutečně teplo a nejprve je nechce někde v polostínu. Na přímé slunce je můžete přesunout až po určité době. Některé rostliny sluneční teplo vyžadují, jejich vůně se totiž právě na slunci zintenzivní. Mezi ně patří tymián, rozmarýn, oregano, bazalka a třeba také levandule. Oblíbenou mátu či meduňku doporučuji pěstovat venku na větším záhonku. Jejich rostliny se totiž velmi rychle rozrůstají.

Nemáte-li záhonek, zkuste si na zahradě vytvořit bylinkovou zahrádku s vlastním zavlažovacím systémemNemáte-li záhonek, zkuste si na zahradě vytvořit bylinkovou zahrádku s vlastním zavlažovacím systémem

Živé bylinky ze supermarketu nebo zahradnictví. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Bylinky lze vypěstovat ze semínek, ale také z koupených živých rostlinek ze supermarketu. Ty jsou však určené k okamžité spotřebě, takže jestli chcete, aby vám vydržely, je třeba je v první řadě přesadit. Zbavte se průhledné fólie a plastového květináče. Rostlinu přesaďte do truhlíku či květináče s kvalitním substrátem s příměsí jílu. Určitě zvolte větší nádobu, tím docílíte i toho, že se vám bylina rozroste. Důkladně ji zalijte. Bylinky ze supermarketu většinou rostou ve velmi špatném prostředí a nezachází se s nimi tak, jak se má. Proto květináče nechte pár dní stát mimo přímé sluneční záření, aby se nespálily listy. Ze začátku je třeba rostlinu zalívat větším množstvím vody. Poté stačí pozorovat reakce rostliny. Podle toho poznáte, kolik vody vyžaduje. Jsou-li listy uvadlé, vody je třeba více.

Pozor na živé rostlinky ze supermarketů!Pozor na živé rostlinky ze supermarketů!

Vždycky je lepší kupovat živé bylinky ze zahradnictví, nebo si vypěstovat vlastní ze semínek. Ve specializovaných obchodech a zahradnictvích rostlinkám věnují správnou péči a vy tak dostanete přesné instrukce, jak s danou bylinkou doma zacházet. Máte jistotu, že vám doma hezky poroste.

Pěstování bylinek je snadné, ale stejně jako každá jiná rostlina, i ony potřebují péčiPěstování bylinek je snadné, ale stejně jako každá jiná rostlina, i ony potřebují péči

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz