4 nejdůležitější vlastnosti dřeva

Rustikální styl je neodmyslitelně spjat se dřevem. Nelze se proto divit, že kvalita a vlastnosti nejdůležitějšího výrobního materiálu významným způsobem ovlivňují výslednou podobu bydlení. V následujícím článku vám představíme čtyři nejdůležitější vlastnosti dřeva, které byste při zařizování své domácnosti měli mít na paměti.

Tvrdost zamezí poškození

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu, nebo vás naopak zajímá vhodný materiál dekoračních prvků? Tak či tak se budete pídit po hodnocení tvrdosti použitého dřeva. Jedná se o schopnost dřeva absorbovat tlak, aniž by došlo k trvalému poškození jeho povrchu nebo struktury.


Jak jsou na tom jednotlivé druhy se zjišťuje jednoduchou Brinnelovou metodou – ocelová kulička je vtlačena do materiálu silou odpovídající předpokládané tvrdosti. Poměrně snadno lze získat přehled o tom, jak na tom jednotlivé odrůdy jsou.


Dražší tvrdá dřeva (tis, habr, akát, javor) skvěle poslouží jako podlahová krytina ve frekventovaných místnostech, používají se i pro výrobu postelí či luxusního nábytku. V místech s nižší zátěží klidně sáhněte po měkkých a obecně levnějších dřevinách (smrk, borovice, lípa, topol). Nehledě na to, že díky snadné opracovatelnosti umožňuje měkký materiál vytvořit nábytek podle vlastních představ.

 

Tvrdé dřevo skvěle poslouží jako podlahová krytina ve frekventovaných místnostech, z měkkého zase vytvoříte nábytek podle svých představ.Tvrdé dřevo skvěle poslouží jako podlahová krytina ve frekventovaných místnostech, z měkkého zase vytvoříte nábytek podle svých představ.

 

Pevnost zabrání deformacím

V laických kruzích bývá pevnost obvykle zaměňována s tvrdostí. Obě vlastnosti sice jdou takřka ruku v ruce, každá však ovlivňuje něco trošku jiného. Zatímco tvrdost udává odolnost proti průniku jiného tělese a poškození, pevnost se týká rezistence vůči dlouhodobému statickému tlaku a s ním spojeným deformacím.


Stává se vám často, že se dřevěné poličky pod zátěží prohýbají a vám nezbývá než je pravidelně vyměňovat? Na vině bude nízká pevnost materiálu. Při zařizování domácnosti zohledněte, jak vysokou dlouhodobou zátěž bude dřevo podstupovat. Mezi nejpevnější dřevěné materiály patří dub, akát, ale i olše.


Vlhkost ovlivňuje objem

O tom, že dřevo má tendenci vyrovnávat vlastní vlhkost s okolním prostředím, asi nemusíme dlouho hovořit. Mnohem důležitější je ovšem fakt, že absorpci vlhkosti doprovázejí změny vlastností a objemu.


Jak tedy vlhkost ovlivňuje kvalitu dřeva? Pokud jí je mnoho, dřevo ji absorbuje a zvětšuje svůj objem – bobtná. Dojde-li naopak k jejímu poklesu, dochází k vypuzení přebytečné vody, materiál postupně sesychá a jeho objem se snižuje. Berte na tuto skutečnost ohled zejména tehdy, necháváte-li si vyrábět nábytek na míru. Doporučujeme se vyhýbat přílišným výkyvům vlhkosti. Neustálé bobtnání a sesychání dřevu vadí mnohem více než setrvalý stav.

 

Nejrůznější vrypy a nerovnosti v textuře dřeva nemají žádný vliv na jeho vlastnosti – jde pouze o „záznam“ životních zkušeností stromu.Nejrůznější vrypy a nerovnosti v textuře dřeva nemají žádný vliv na jeho vlastnosti – jde pouze o „záznam“ životních zkušeností stromu.

 

Textura jako odraz jedinečnosti

Věděli jste, že se stromy je to jako s lidmi – každý je originál? Na první pohled mohou vypadat identicky, ale ve vnitřní struktuře dřeva – textuře, vždy nějaké ty rozdíly nalezneme. Textura slouží jako jakýsi životopis stromu. Obtiskují se v ní vlivy stanoviště, okolního prostředí, panujícího počasí a třeba i okus zvěře. Činí z masivního dřeva unikátní materiál. Nutno podotknout, že nemá žádný vliv na odolnost a vlastnosti, případné nerovnosti jsou pouze projevem života stromu.


http://www.nasestromy.cz/tvrdost-dreva/


https://cirex.cz/spoluprace-pri-vyvoj/vyvoj-vyrobku/funkcnost/


https://www.mybluprint.com/article/how-to-choose-wood


https://www.oknotherm.cz/vlastnosti-dreva/

 

UNIS-N

Za tímto magazínem stojí firma UNIS-N, pro kterou je stolařina symbolem ryzích hodnot. Věří, že pokud se lidé obklopí dřevem a přírodou, vnesou do svých domovů zdraví a krásu.

Více informací na www.unis-n.cz